Ve dnech 4. – 8. listopadu 2018 se v Aule na České zemědělské univerzitě v Praze konal 9. ročník mezinárodního filmového festivalu Life Sciences Film Festival , který vyhlásily a spolupořádaly ČZU v Praze a spolek Harvest Films. Festival poté pokračoval 30. listopadu 2019 v Národní technické knihovně (NTK) v Dejvicích v rámci své programové sekce Food Film Festival.

Současné možnosti přesné editace genů umožní léčit nemoci či „vyrábět“ děti na přání. Tradičním autům, jak je znali naši rodiče, brzy odzvoní a nás čeká ševelení elektroaut, která ani nebudeme muset řídit. A co všechno se dá udělat, aby nám v krajině nedošla voda?

Také o těchto tématech se v loňském roce natočily skvělé dokumenty; dramaturgové 9. ročníku Life Sciences Film Festivalu (LSFF; www.lsff.cz) prošli 1250 přihlášených filmů z 71 zemí, aby nakonec vybrali 26 nejlepších z nich, které promítli ve dnech 4.–8. listopadu v nově rekonstruované Aule České zemědělské univerzity. Ty nejlepší film o jídle a potravinách se potom spolu s tematickým menu z rukou šéfkuchaře Zdenka Marcína objevily 30. listopadu v Národní technické knihovně během Food Film Festu (www.foodfilmfest.cz).

 

Velkou cenu LSFF dotovanou finanční odměnou ve výši 1 500 euro si odnesl americký snímek „Lidská přirozenost“ (Human Nature) režiséra Adama Bolta. Film se zabývá nedávno objeveným nástrojem editace genů s názvem CRISPR. Jde o zkratku pro „clustered regularly interspaced short palindromic repeat“ – tedy krátké, pravidelně rozmístěné, opakující se palindromatické repetice. V zásadě jde o velmi jednoduchý nástroj, který si příroda vyvinula pro své evoluční hrátky už před miliardou let – jakési biologické nůžky. Protein si pak podle zadání dokáže velmi přesně najít libovolné místo DNA a přestřihnout ji a zreplikovat. Povede však takový nástroj k vymýcení dědičných nemocí nebo třeba k výrobě geneticky naprogramovaných dětí?

Cenu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy získal český dokumentární film „Krajina za sto let v několika obrazech“.

Další témata? Třeba víno. Vinařskou kulturu po celém světě zasáhla vlna rebelie. Po vinicích se prohánějí „vinařští pankáči“, kteří si dělají víno po svém: přírodní víno, jak se jim chce a líbí. Film Volání vína (Francie). Mikrobiom: I ve vašich útrobách žije 100 000 miliard bakterií, které se starají o naše zdraví. Svět mikrobiomu může představovat další lékařský průlom. Tedy pokud naším moderním stylem života tyto životadárné bakterie ve svých střevech nevyhubíme. Film Mikrobiota: Úžasná moc střev (Francie) Vitamíny: Bez vitamínů bychom nepřežili. Příliš moc vitamínů nás ale může zabít. Australský film Vitamania: Lesk a bída vitamínů nás povede po velkolepé a překvapivé cestě za hledáním odpovědi, zda a jak používat vitamínové potravinové doplňky. Češi zachraňují: Jak Češi pomáhají odvrátit vymizení živočišných druhů. Filmy Češi zachraňují antilopy v Senegalu a Češi zachraňují zubry v Česku. Sója: Na příkladu této rozšířené plodiny italský film Soyalismus ilustruje, jak čínský a západní agrobyznys likviduje malé farmáře a životní prostředí.

Molekuly, aromata a tráva:

Svět molekul lásky (Rozkoš a bolest: Láska očima vědy) a hlubší pohled do říšemarihuany (Tráva, prachy a legalizace). Molekuly, to je podstata nejstaršího jazyka, jímž komunikuje příroda – jazyka vůní a aromat?
LSFF ale nejsou jen filmy samotné: ještě důležitější je propojování informací do souvislostí. Také letos se mohli návštěvníci festivalu sejít se špičkovými odborníky (nejen) z mateřské České zemědělské univerzity, ale i se specialisty z jiných pracovišť i oborů. Vynikající diskusi o tématu „Krajina a půda – klíč k budoucnosti?“ vedl geolog RNDr. Václav Cílek, CSc., velký ohlas měla diskuse „Peníze jako vrchol evoluce? A co bude dál?“ s filozofem, biologem a spisovatelem prof. Stanislavem Komárkem.

Během festivalu proběhla také ochutnávka vína z Vinařského střediska ČZU v Mělníce, návštěva High-tech pavilonu FLD, exkurze do pivovaru ČZU Jeník a prezentace nového přípravku pro ekologické zemědělství společnosti Syngenta.

LSFF a FFF v číslech
1 250 přihlášených filmů
39 filmových projekcí
26 soutěžních filmů
8 festivalových cen, včetně Velké ceny LSFF dotované 1 500 Eur
30 diskusních panelů, workshopů, přednášek, exkurzí, degustací a praktických eventů